galbanan
08 بهمن 1401 - 16:21

پارک علم و فناوری در دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود

وزیر آموزش و پرورش گفت: پارک علم و فناوری در دانشگاه فرهنگیان ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، سی و سومین اجلاس سراسری مدیران دانشگاه فرهنگیان و نشست سالانه مسؤولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار کرد: هرچه در حوزه تعلیم و تربیت نداشته باشیم، کتاب قرآن را داریم. از الگو و اسوه‌ها هیچ کم نداریم یعنی سیره معلم تاریخ بشریت را داریم و همچنین روش‌های تربیتی که به ما الگو را می‌دهد. دانشگاه امام باقر و امام صادق هم معلم تربیت می‌کردند و انسان‌های بزرگی را تربیت کردند. 

وی با بیان اینکه قدمت دانشگاه فرهنگیان بیش از ۱۰۰ سال است، گفت: دانشگاه فرهنگیان، دانشسرای عشایری، مراکز تربیت معلم و دانشگاه جامع را در دل خود داشته است اما به دلایل مختلف مثل نسخه وارداتی، تغییراتی داشت.

نوری با بیان اینکه بستر حکمرانی صحیح در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد، ادامه داد: شاهد هجمه‌های رسانه‌ای هستیم، به قرآن کریم اهانت می‌شود و ما هم محکوم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه حتی اگر کتاب و مدرسه هم نباشد، معلم می‌تواند دانش‌آموز را تربیت کند، افزود: یقین دارم کمبود زیاد است. بنده به خوابگاه‌های دانشجومعلمان رفتم و دیدم وضعیت کاملا مناسب نیست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ۲۶ ماه مدارس تعطیل بود اما حتی یک مقاله از دانشگاه فرهنگیان بیرون نیامد که مدارس تعطیل است. در همین تعطیلات اخیر اگر تعطیلی بیشتر از یک روز باشد باید به هیأت وزیران برود و رئیس جمهور دستور دهد انتظار این است که دانشگاه فرهنگیان وارد شود و دفاع کند؛ نه از من، از دانش‌آموزان دفاع کند.

وی با بیان اینکه مایکروسافت پژوهش کرده که آموزش مجازی بیش از ۵۰ درصد برآیند ندارد، افزود: در این قضایا آلودگی، ببینید شاخص‌های آلودگی در دنیا چگونه است. در این راستا باشگاه دانش‌‌پژوهان جوان یک مقاله‌ای جمع کرد و منتشر شد. توقع داریم دانشگاه فرهنگیان نسبت به مسائل تعلیم و تربیت واکنش نشان دهد. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: باید معلمان را آماده نگه داریم؛ شاید اولین آن داشتن روحیه جهادی و انقلابی است. نکته بعدی بصیرت داشتن است؛ دیده شد در قضایای اخیر برخی معلمان چه مواضعی را گرفتند. برخی بدون استدلال فقط مطالب را ارسال کردند و باید گفت روحیه استدلال و تصمیم‌گیری مهم است. همچنین تولید فکر مورد دیگر است و اینکه اجازه دهید بچه‌ها آرمان خواهدباشند و با استدلال جلو بروند 

وی با بیان اینکه ارائه الگوهای رفتاری مهم است، ادامه داد: اجازه دهید دانشجومعلمان نظریه دهند و در این راستا باید پارک علم و فناوری ایجاد شود. 

نوری با اشاره به اهمیت خودسازی، اظهار کرد: تبدیل کردن تهدید به فرصت یک امتیاز برای معلم است و این موضوع باید به بچه‌ها یاد داده شود. 

وی با اشاره به موضوع خودباوری در مقابله با استحاله فرهنگی، گفت: معلمی به دیوان عدالت رفته و شکایت کرده و حکمش اجرا شده، اما گزارشش را ندادند البته دوره ما نبود و ده سال پیش بود اما طوری القا می‌شود که فساد سیستمی است؛ استحاله فرهنگی یک جریان طولانی است که از دیرباز بوده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002941